- Gedas Salyga (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kuo daugiau bylų dėl „čekiukų“, tuo sunkiau advokatai supranta teisėsaugos logiką, pagal ką nusprendžiama, kurį politiką teisti ir šalinti iš politikos, o kurio neliesti. Teisininkų vertinimais iš esmės visos „čekiukų“ istorijos yra vienodos, bet teisėsaugos veiksmai skiriasi kardinaliai.
Buvę aukšti prokurorai, o dabar advokatai Darius Raulušaitis bei Giedrius Danėlius, turintys klientų ir „čekiukų“ bylose, sako nebesuprantantys, pagal ką prokurorai nusprendžia, ką teisti, o ko ne.
„Kai kalbama apie žalas, siekiančias 1–1,5 tūkst. eurų per tris metus, akivaizdu, kad nebūtų galima kalbėti apie pavojingumą tokio lygio, kuris viršytų net to paties ikiteisminio tyrimo kaštus, ištiriant šias veikas“, – teigė „Noor“ partneris Giedrius Danėlius.
Prokurorai sako, jog „čekiukų“ bylose esmė ne piniguose, o, kad politikai drįso taip masiškai ir įžūliai sukčiauti.
„Tai yra asmenys, kurie turi saugoti valstybės biudžetą, dirbti valstybės naudai, sąmoningai klastoja dokumentus, jas pateikia į apskaitą ir pasisavina lėšas“, – akcentavo generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
J. Kalinsko / ELTOS nuotr.
Anot prokuratūros, baudžiamosios bylos keliamos, kai politikai akivaizdžiai klastojo – svetimus čekius pateikė kaip savus.
„Neįsivaizdavau, kad taip gali būti. Tos sumos nedidelės. Man tai primena marodieriavimą“, – sakė A. Urbelis.
Jei nustatoma, kad pinigai naudoti nepagrįstai, bet neįžvelgiama sąmoningo klastojimo, reikalaujama tik grąžinti pinigus – inicijuojami civiliniai ieškiniai.
Civilinį ieškinį prokurorai iškėlė naujam Seimo nariui, socialdemokratui Ramūnui Vyžintui. Reikalauja grąžinti 3,5 tūkst. eurų, nes nustatyta, kad R. Vyžintas tarnybinį automobilį naudojo asmeniniais tikslais.
J. Kalinsko / ELTOS nuotr.
„Vieniems užtenka pasiginčyti civilinio proceso tvarka, grąžinti ar negražinti tuos pinigus. Kiti turi baudžiamosiose bylose gintis dėl trijų nusikaltimų, iš kurių vienas yra sunkus“, – piktinosi „Sorainen“ advokatas D. Raulušaitis.
Unikali situacija buvo Kaune, kai savivaldybėje išvis nebuvo reikalavimo tarybos nariams pagrįsti išlaidas. Kaune negirdėti ir bylų.
„Kai nėra reglamento, tai nėra ir ko pažeisti. Kaip rodo ikiteisminio tyrimo praktika, tai nesant ko pažeisti, nėra ir ikiteisminių tyrimų“, – aiškino G. Danėlius.
Buvusios konservatorių ministrės Jurgitos Šiugždinienės situaciją „čekiukus“ iškėlęs Andrius Tapinas vadino akivaizdžia afera.
J. Šiugždinienė savo ranka įrašė sumas. Net per karantiną, kai darbas buvo nuotoliu, o susitikti draudžiama, J. Šiugždinienė nurodė transportui išleidžianti lygias sumas – po 1,1 tūkst. eurų per mėnesį.
„Bet kokiam sveiko proto turinčiam politikui, tu supranti, kad tai – afera“, – akcentavo A. Tapinas.
Kitas buvęs ministras, liberalas Simonas Kairys Kauno taryboje išleido 35 tūkst. eurų. Negražino nieko, o teisėsauga pretenzijų neturi.
Ž. Gedvilos / ELTOS nuotr.
Anot prokurorų, kol kas ne viena savivaldybė gina politikus, tačiau tyrimai, žadama, vis tiek atkeliaus.
„Dalis savivaldybių kontroliuojančių įstaigų mums pateikė informaciją, kad nemato jokių pažeidimų. Atitinkamai mes turėsime rasti instrumentus“, – kalbėjo A. Urbelis.
Advokatai sako, jog kitose bylose, ne „čekiukų“, prokurorai atsisako kaltinimų, jei įtariamieji atlygina žalą.
„Nutraukia ikiteisminius tyrimus dėl sukčiavimo, pasisavinimo, iššvaistymo, cituodami ypatingai gausią Aukščiausiojo teismo praktiką sakydami, kad štai susiklostė civiliniai santykiai“, – teigė „Noor“ partneris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prokurorai kartoja, jog ne visos „čekiukų“ istorijos vienodos. Ne visada pakanka tik grąžinti pinigus.
„Jeigu žmogus pavogė dviratį, juo naudojosi, nusibodo, tada atiduoda nukentėjusiam ir atgailauja. Tai padarė nusikaltimą ar nepadarė? Padarė“, – pabrėžė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.
Kol kas teisėsaugos tyrimai palietė pusę savivaldybių iš 60.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai
Parlamentarai pavasario sesijoje svarstys Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą suteikti galimybę į laisvės gynėjų statusą pretenduoti ir buvusiems Lietuvos policijos akademijos pareigūnams. ...
-
Vasarį ketinama baigti kontrolieriaus patikrinimą dėl žvalgybos institucijų veiklos rinkimų metu
Vasarį Žvalgybos kontrolierių įstaiga planuoja baigti pernai pradėtą patikrinimą dėl atitinkamų žvalgybos institucijų veiklos ir renkamos informacijos 2024 m. rinkimų metu. ...
-
Partijos merų rinkimams neskuba skirti lėšų
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio, Joniškio bei Jonavos merų rinkimams, partijos savo kampanijoms kol kas bendrai skyrė beveik 23 tūkst. eurų. Tiesa, dauguma politinių jėgų informacijos apie surinktas lėšas dar nepate...
-
Siūloma, kad bausmės už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi priklausytų nuo žalos dydžio3
Seimo valdančiosioms ir opozicinėms frakcijoms priklausančių parlamentarų grupė siūlo skiriant bausmes už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi atsižvelgti į padarytos žalos dydį. ...
-
Valstybės tarnautojų „ištarnybinimas“ nukeltas metams3
Praėjusios Vyriausybės inicijuotą valstybės tarnautojų „ištarnybinimą“ naujas Seimas atidėjo metams. ...
-
Rinkimuose norinčias dalyvaujančias partijas norima įpareigoti nurodyti teistumą1
Trys Seimo nariai siūlo įpareigoti rinkimuose norinčias dalyvauti partijas ir politinius komitetus nurodyti, jeigu buvo nuteisti. ...
-
Raskevičius stebisi VRK sprendimu dėl Žalimui nupirkto kostiumo: man šiek tiek keista17
Laisvės partija jau neparlamentinė partija, bet neganda atsivijo nuo rinkimų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nustatė, kad „laisviečiai“ pažeidė įstatymą, nes savo kandidatui į prezidentus Dainiui Žalimui nupirko kostiumą. ...
-
„Vaikišką“ šampaną sugrąžinti pasiūliusiam Nedzinskui – kritiškas vertinimas18
Pernai gruodį Seimo nario Antano Nedzinsko įregistruotas kontroversiškai viešoje erdvėje vertinamas siūlymas sugrąžinti prieš 5 metus Lietuvoje uždraustą „vaikišką“ šampaną sulaukė Seimo kanceliarijos T...
-
Vidaus reikalų ministras: būtina modernizuoti Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą3
Per pastaruosius kelis mėnesius fiksavus atvejus, kai įspėjamosios žinutės nepasiekė gyventojų ar tai įvyko pavėluotai, vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako – būtina tobulinti Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistem...
-
Skvernelis pripažįsta – koalicijai rizikas kelia ne tik Žemaitaitis: serialai turi ne vieną sezoną14
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pripažįsta – tokio „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio elgesio koalicijoje jis nesitikėjo. Todėl, neslepia politikas, su dabartinei valdančiajai daugumai dar pačioje darbo pradži...