Valstybinę lietuvių kalbą siūloma reglamentuoti konstituciniu įstatymu

Seime įregistruotas Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektas. Jį kartu su Seimo pirmininku Vydu Gedvilu teikia dalis Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narių.

Šiuo metu valstybinės kalbos klausimus - apsaugą, vartojimą, taisyklingumą, puoselėjimą – reglamentuoja Lietuvos valstybinės kalbos įstatymas.

Konstitucinio įstatymo statusas reiškia, kad jam priimti bei pakeisti reikalingas didesnis Seimo narių balsų skaičius. Konstitucinio įstatymo projektas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė visų Seimo narių - 71, o norint pakeisti galiojantį konstitucinį įstatymą reikia ne mažiau kaip trijų penktadalių visų Seimo narių balsų - 85.

Darbo grupė Valstybinės kalbos įstatymo projektui parengti buvo sudaryta dar 2005 metais, vadovaujantis Seimo nutarimu „Dėl lietuvių kalbos politikos ir perspektyvų Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare“.

Naują projektą pristatantys teikėjai pažymi, kad šiuo metu galiojantis prieš 18 metų priimtas įstatymas „dabar gerokai pasenęs tiek teisės normų aiškumo, tiek teisinės technikos požiūriu: kai kurios normos yra nebeaktualios, kai kurios formuluotės neatitinka kitų Lietuvos įstatymų, kai kurios netikslios, įstatymo struktūra nebetenkina dabartinių reikalavimų (pvz., nėra sąvokų apibrėžčių), pasenusi terminija ir t.t.“.

Naujai teikiamas įstatymo projektas reglamentuoja valstybinės kalbos vartojimą viešajame Lietuvos gyvenime, valstybinės kalbos tvarkybą, kontrolę ir atsakomybę už šio įstatymo pažeidimą.

Jame įrašyta, kad įstatymas nereglamentuoja tautinėms mažumoms ar etninėms grupėms priklausančių asmenų ir jų bendrijų kitų įstatymų nustatytos teisės puoselėti gimtąją kalbą, taip pat religinių bendrijų kalbos.

Projekte numatoma, kad Lietuvos piliečių vardai ir pavardės valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų sudaromuose ir išduodamuose asmens ar kituose dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus kitų įstatymų nustatytas išimtis. Taip pat, kad Lietuvos piliečiams vardai ir pavardės suteikiami ir keičiami atsižvelgiant į vyriškosios ir moteriškosios formų skirtumus, jeigu tie skirtumai yra tam tikros kalbos vardų ir pavardžių gramatinė ypatybė.

Numatoma, kad teisės aktuose, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų dokumentuose, registruose, kelio ženkluose, taip pat kitais norminių teisės aktų nustatytais atvejais vartojami oficialieji Lietuvos vietovardžiai. Neoficialūs vietovardžiai viešuosiuose užrašuose galėtų būti teikiami Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Pagal projektą, Lietuvoje steigiamų juridinių asmenų pavadinimai sudaromi lietuvių kalba, išskyrus kitų įstatymų nustatytas išimtis. Viešieji užrašai, įskaitant prekybos ir paslaugų teikimo vietų pavadinimus, turi būti lietuvių kalba.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tuteiša

Tuteiša portretas
visaip, netgi užmaskuotais būdais, mėgina prakišti liankų reikalavimus. TIESIOG ŠLYKŠTU.

irena

irena portretas
Lietuva turi unikalią gražią kalbą,gramatiką.Net caro laikais lietuviai brangino savo kalbą-nelegaliai bet lietuviškų leidinių lietuviai turėjo ir juos brangino.Koki gali dar būti kiti įstatymai suverenioje valstybėje ir kiek ji tautų mažumų beturėtų-kalba,rašyba tik valstybinė.Vietovės,gatvės,įstaigų -visur juk neišvardysi komentare privalo būti tik valstybinė kalba.Dėl ko kovojome,siekėme Lietuvos nepriklausomybės,manau kaip laisvė brangi,taip ir mūsų valstybinė kalba,rašyba brangi,nes valstybinė kalba su laisve neatsiejamos.Nuvažiuokit į bet kurią šalį visi pavadimai tik tos šalies kalba-ar yra Anglijoje,Norvegijoje lenkų kalba gatvės vietovės,įstaigos-NE.Kur gyveni prašome būti lojaliais tos valstybės piliečiais,pirmiausia gerbdami jų kalbą.Į Lietuvą atvyksta jauni mokytis iš Afriko,Indijos-pora metų ir jie lietuviškai kalba-nes jie su pagarba žiūri į mūsų valstybę.Kodėl save laikančiais lenkais nesugeba per visą savo gyvenimą mokėti valstybinės kalbos rašymo.Juk jie Lietuvos valstybės piliečiai ir valstybinė kalba rašymas jiems turi būti privalomas-namie gali kaip nori kalbėti.Jokių konstitucinių pataisų nereikia,tik reikia į seimą pakkliuvusiems lenkams įkalti į galvas,jog dėl jų nekeis konstitucijos,tai privalo besąlygiškai paklusti valstybiniams įstatymas ir į mūsų lietuvišką abėcėlę jokios svetimos raidės nepridėti-juk dėl to lietuvių tauta liejo kraują,dėl valstybingumo.Vienas atvejis mano darbe-kviečiu užeiti pagal pateiktas pavardes ir kviečiu CORINCINA-įėjus mane apibara jog aš įžeidžiau,mat turėjau ją kviesti KORONKINA-iš kur mums žinoti kitų kalbų tarmę,pas mus kaip rašosi,taip tariasi,tai jie privalo rašyti tik valstybine kalba savo pavardes,kad tokių nesusipratimų nebūtų.Visur tik valstibiniai rašmenys turi būti naudojami-manau seimui naujo dviračio išradinėti savo šalyje nereikia,bet valstybinę kalbą,rašymą paskebti dar kartą tik vienintele Lietuvos valstybėje.

lietuviai

lietuviai portretas
ar mes ir čia nusileisime raudonajai nomenklatūrai, "būsimojo" prezidento kariaunai sulenkinti Lietuvą? Vergais paversti lietuvių mažumą lenkų okupuotame Vilniaus krašte?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių