Sveikatą sutrikdo sustreikavęs hormonų „fabrikas“ – skydliaukė

Paauglystėje, kai brendimas yra pats intensyviausias, vaikų negalavimų priežastimi neretai tampa už hormonų gamybą atsakingos skydliaukės sutrikusi veikla. Apie dažniausias vaikų ir paauglių endokrinologines ligas kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų gydytoja endokrinologe Gražina Mickūnaitiene.

- Kokias endokrinologinės srities ligas būtų galima įvardyti kaip dažniausias tarp vaikų?

- Dažniausiai į vaikų endokrinologus kreipiamasi įtariant skydliaukės struktūros, funkcijos ir dydžio pakitimus (difuzinė, mazginė struma; hipotirozė).
Difuzinė arba mazginė struma – viena dažniausių skydliaukės patologijų, kai lytinio brendimo ir augimo metu skydliaukė padidėja dėl jodo trūkumo, didesnio jos gaminamų hormonų (tiroksino, trijodtironino) poreikio.

Esant difuzinei strumai, gali susiformuoti hipotirozė – skydliaukės funkcijos sutrikimas, sąlygojantis organizme hormonų nepakankamumą. Jos požymiai – vangumas, mieguistumas, atminties ir dėmesio sutrikimai, svorio augimas, vidurių užkietėjimas, šalčio netoleravimas. Jei vaikas ar paauglys taip pat skundžiasi dažnu nuovargiu, yra padidėjęs jautrumas, karščio netoleravimas, jis gausiau prakaituoja, galima įtarti tireotoksikozę – padidėjusį skydliaukės veiklos aktyvumą.

- Kodėl skydliaukės sutrikimai yra pavojingi vaikams ir ką reikėtų daryti, norint jų išvengti?

- Skydliaukės hormonai lemia vaiko fizinę ir psichinę raidą, todėl skydliaukės funkcijos sutrikimai yra pavojingi visavertei vaiko raidai.
Skydliaukės ligų prevencijai reikalinga jodo ir seleno profilaktika. Tačiau svarbiausia vaikų amžiuje yra racionali, sveika ir periodiška mityba, tinkamas ir subalansuotas dienos režimas, pakankamas fizinis aktyvumas ir poilsis.

- Kiek tarp vaikų dažnos kitos endokrininės ligos – diabetas, hipoglikemija (per mažas gliukozės kiekis kraujyje), antinksčių patologijos, hipopituitarizmas (posmegeninės liaukos – hipofizės – nepakankamumas)?

- Cukrinis diabetas ar hipoglikemija tarp vaikų nėra itin dažni, nors tikrai pasitaiko. Jei vaikas skundžiasi troškuliu, dažnai šlapinasi, jam krinta svoris arba progresuoja bendras silpnumas, galima įtarti pirmojo tipo cukrinį diabetą, kurio metu dėl absoliutaus kasos hormono insulino trūkumo išsivysto angliavandenių, o vėliau baltymų ir riebalų apykaitos sutrikimai. Pagrindinis cukrinio diabeto požymis – padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Neretai šie simptomai išryškėja po patirto streso, persirgtų ligų. Diagnozavus šią ligą, nedelsiant skiriamas gydymas insulinu.

Ryškiausias fizinės ir lytinės raidos atsilikimas būna sergant hipopituitarizmu. Jį lemia hipofizėje gaminamų augimo, skydliaukę bei lytines liaukas ir antinksčius stimuliuojančių hormonų trūkumas.

- Kokiais atvejais dar reikėtų pasikonsultuoti su endokrinologu?

- Į endokrinologą reikėtų kreiptis, jei vaikas ima tukti. Taip pat jei pagal amžių yra žemas ir auga lėčiau nei turėtų. Ūgis apskritai yra vienas svarbiausių paveldimos fizinės būklės rodiklių. Jis yra nesunkiai įvertinamas ir atspindi bendrą augimo procesą. Augimo pobūdį gali iškreipti ir tam tikros sąlygos: ligos, prasta mityba, stresas, socialinės ir geografinės aplinkos pasikeitimas.

Neretai vaikai išgyvena ir lytinio brendimo sutrikimus (pernelyg ankstyvas ar vėluojantis brendimas). Tokiu atveju atliekami hormoniniai tyrimai sutrikimų priežasčiai nustatyti ir tiksliniam gydymui parinkti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių