- BNS, „Kauno dienos“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pramonės lūkesčiai antrajam šių metų ketvirčiui yra pozityvūs, prognozuojamas augimas, tačiau iššūkių kelia sparčiai augančios žaliavų kainos, rodo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) sudarytas Lietuvos gamintojų lūkesčių indeksas.
Augimo tempas – rekordinis
Pasak jo, gamybos apimtys balandį–birželį didės visose pramonės šakose, ypač elektronikos, plastikų ir chemijos pramonėje. Gamybos apimčių didėjimą visų pirmą lemia sparčiai atsigaunanti paklausa pagrindinėse Lietuvos eksporto rinkose, verslininkų nuomone, ši paklausa toliau augs ir ateinantį ketvirtį.
"Pagrindinis lietuviškos produkcijos paklausos šaltinis yra atsigaunanti euro zonos pramonė, kuri auga jau dešimtą mėnesį iš eilės, o pastaruosius du mėnesius augimo tempas viršija pastarųjų dviejų dešimtmečių rekordus", – rašoma pranešime.
LPK teigia, kad ilguoju laikotarpiu galima tikėtis, kad didžiosios ES valstybės sieks Bendrijos viduje vystyti gyvybiškai svarbias pramonės šakas, pavyzdžiui, farmacijos pramonę ir kitas. Taip bus siekiama išlaikyti kritinės produkcijos tiekimo nepriklausomumą nuo trečiųjų šalių – Lietuvos pramonės įmonėms tai bus proga plėsti savo svarbą ES tiekimo grandinėse.
Didės kainos?
Vis dėlto konfederacija pažymi, kad, be pandemijos keliamų rizikų, didžiausias pramonės sektoriui kylantis iššūkis yra kylančios žaliavų kainos, kurios lems ir didėjančias produkcijos kainas.
"Produkcijos kainų augimui įtakos turės lėtas darbo našumo augimas ir spartus darbo kaštų augimas. Per pastaruosius dešimt metų pajamos Lietuvoje išaugo 101 proc., o darbo produktyvumas – 29,4 proc., taigi, Lietuvos pramonės konkurencingumas, matuojamas skirtumu tarp šių pokyčių, sumažėjo 71,7 proc. ir tai yra vienas prasčiausių rodiklių ES", – rašoma pranešime.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) duomenimis, pramonės žaliavų kainos nuo 2016 m. išaugo 170 proc. Metalų kainos nuo 2016 m. išaugo 194 proc. Produkcijos kainas taip pat didina išaugę logistikos, ypač jūrų konteinerių, kaštai ir trikdžiai logistikos grandinėse.
Pozityvesnes nuotaikas pramonė sieja su Lietuvoje sparčiai įsibėgėjančiu vakcinavimo procesu ir artimiausiu metu įsigaliosiančiais vadinamaisiais galimybių ir žaliuoju pasais. Viliamasi, kad Lietuvos galimybių paso įsigaliojimai leis atverti ekonomiką dar plačiau, o tai paskatins ekonomikos augimą per didesnį vidaus vartojimą.
Jaučia augančią paklausą
170 proc. – tiek išaugo pramonės žaliavų kainos nuo 2016 m.
Pasak LPK, apdirbamosios gamybos sektorines tendencijas antrąjį šių metų ketvirtį galima suskirstyti į tris grupes: optimistiškos nuotaikos vyrauja kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių gamybos bei guminių ir plastikinių gaminių gamybos sektoriuose.
Nuosaikios teigiamos nuotaikos dominuoja baldų, chemikalų ir chemijos produktų, metalo gaminių, medienos, tekstilės ir kitų nemetalo produktų gamybos sektoriuose. Neutralios nuotaikos arba galimas nedidelis gamybos apimčių susitraukimas jaučiamas maisto ir drabužių gamybos sektoriuose.
Palyginti su pirmuoju 2021 m. ketvirčiu, pramonės lūkesčiai kur kas geresni, pažymi konfederacija. "Pramonės lūkesčiai ypač pagerėjo elektronikos, plastiko pramonės ir tekstilės gaminių pramonės šakose", – sakoma pranešime.
Tekstilės pramonės įmonės susidūrė su krentančia paklausa ir mažėjančiu užsakymų skaičiumi. Tačiau įsibėgėjęs vakcinavimo procesas ir karantino ribojimų laisvinimas vėl didina tekstilės ir drabužių pramonės produkcijos paklausą. Tekstilės pramonės produkcija 2020 m. buvo vos 20 proc. didesnė, palyginti su 2015 m., o palyginti su 2019-aisiais, susitraukė 4,6 proc.
Gamintojų pateikti gamybos apimčių per pastaruosius tris mėnesius duomenys atspindi teigiamas tendencijas daugumoje pramonės šakų. Suvaldžius antrosios pandemijos bangos išplitimą Lietuvoje ir, svarbiausia, ES ir trečiųjų šalių rinkoms grįžtant į augimo kelią, didėjančią paklausą jaučia visa Lietuvos pramonė.
Chemikalų ir chemijos pramonės produkcijos gamybos augimas išlieka didelis antrą ketvirtį iš eilės. Lietuvoje dalis chemijos įmonių prisitaikė prie pandemijos poreikių ir pradėjo gaminti cheminius reagentus, kurie itin paklausūs pandemijos laikotarpiu.
"Chemijos pramonės šaka yra antra pagal dydį Lietuvos pramonės struktūroje (sudaro 10,8 proc. visos Lietuvos pramonės), todėl sėkmingas šios srities gamybos augimas reikšmingai veikia visą Lietuvos ekonomiką", – pažymi konfederacija.
Medienos (6,1 proc.) ir baldų pramonės (9,9 proc.) šakos Lietuvoje sudaro 16 proc. visos pramonės produkcijos. Metų pradžioje gamybos apimčių prognozės abiejose šiose pramonės šakose buvo neigiamos, tačiau situacija, visų pirma, dėl ES pramonės atsigavimo pasikeitė ir artimiausiu metu prognozuojamas spartus produkcijos augimas.
Darbuotojų poreikis pramonės įmonėse antrąjį 2021 m. ketvirtį toliau augs. Spartesnio darbuotojų skaičiaus augimo tikimasi visose pramonės šakose, išskyrus chemijos pramonę, kurioje augimas jau pastarąjį pusmetį buvo itin spartus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mėlynojo liežuvio liga: fiksuojamas trečias atvejis Lenkijoje1
Europoje daugėja mėlynojo liežuvio ligos (MLL) atvejų. Gruodžio 23 d. Lenkijoje, netoli pajūrio, užfiksuotas trečiasis protrūkis. Šią pavojingą ligą platinantys mašalai perduoda virusą įkandimo metu, o šiltos žiemos sąlygos...
-
Savickas: norima įpareigoti įmones, kad jų prekės nepasiektų Rusijos1
Lietuvos įmonės turės užtikrinti, kad jų į trečiąsias šalis eksportuojamos dvejopos paskirties prekės nepasieks Rusijos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas. ...
-
LEA kviečia pasikeisti neefektyvius šildymo katilus: paskubėkite, jei norite gauti kompensaciją
Neefektyvius šildymo katilus norintys pasikeisti gyventojai gali teikti paraiškas finansavimui gauti, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Tris mėnesius truksiančiam kvietimų etapui skiriamas 8,5 mln. eurų finansavimas. ...
-
Įsigalioja Darbo kodekso pataisos: ką reikia žinoti
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo naujų metų įsigalioja Darbo kodekso (DK) 35 straipsnio pakeitimai, praplečiantys ir konkretizuojantys susitarimo dėl papildomo darbo reguliavimą. ...
-
Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: kiek bus mokama už vaiko priežiūrą, nedarbo ar ligos atveju?
2025 metais didėja nedarbo išmokos, keičiasi kai kurių „Sodros“ išmokų minimalūs ir maksimalūs dydžiai. Pokyčiai susiję su minimalios mėnesio algos (MMA) augimu bei vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) kitimu &nd...
-
Gruodį naujų lengvųjų automobilių rinka neįtikėtinai augo
Praėjusių metų gruodį Lietuvoje įregistruoti 2 826 nauji lengvieji automobiliai – 41,9 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, remdamasi preliminariais „Regitros“ duomenimis skelbia bendrovė „AutoTyrimai&ldquo...
-
„Elektrum Lietuva“: didmeninė elektros kaina šalyje augo
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina Baltijos šalyse augo 40 proc. ir pasiekė 78,43 EUR/MWh. Tuo metu didmeninės elektros kainos vidurkis Lenkijoje siekė 111,79 Eur/MWh, Vokietijoje – 103,25 Eur/MWh, skelbia &bdquo...
-
Ekspertas: šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą9
Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius sako, kad šis pokytis atims iš suk...
-
TVF užsitikrino galimybę toliau skolintis iš Lietuvos banko1
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) užsitikrino galimybę skolintis iš Lietuvos banko (LB) beveik 300 mln. eurų, jei to prireiktų, ketvirtadienį pranešė LB. ...
-
Hofmanas paprieštaravo aplinkosaugininkams: gyvulininkystės sektorius nekuria problemų aplinkai
Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas teigia, kad Lietuvoje praktikuojama gyvulininkystė, skirtingai nei teigia aplinkosaugininkai, nekuria jokių problemų aplinkai. Politiko teigimu, iššūkių Lietuvoje šiandien labiau kelia gyvulių t...