- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo vėl svarstyti atominės elektrinės idėją. Energetikos ministras idėją palaiko – uždraudus benzininius ar dyzelinius automobilius, elektros poreikis augs drastiškai. Keičiasi ir Europos Sąjungos požiūris į branduolinę energetiką, praneša LNK.
Svarsto apie atominę elektrinę
Kovo mėn. bus vienuolika metų, kai žemės drebėjimas ir cunamis Japonijoje nuniokojo Fokušimos atominę elektrinę. Po nelaimės šalys nutarė atsisakyti branduolinių jėgainių. Vokietija Naujųjų naktį išjungė tris atomines elektrines, per šiuo metus ketina uždaryti paskutines tris likusias.
Tačiau tie patys vokiečiai, japonai ir kitos šalys kuria naujos kartos reaktorius, telpančius į jūrinį konteinerį, lengvai pastatomus ir, kaip teigiama, nepalyginti saugesnius.
„Jau vien šitaip mechaniškai būtų galima užtikrinti ženkliai didesnį saugumą, praktiškai išbraukti iš galimybių sąrašo avariją su radioaktyvių medžiagų išmetimu į aplinką“, –sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Juozas Augutis.
Maži branduoliai reaktoriai jau seniai naudojami povandeniniuose laivuose.
„Mažuose moduliniuose reaktoriuose atliekų kiekis yra visiškai mažas. Ir jų radioaktyvumas yra visiškai kitas. Maža to, jos dar yra perdirbamos“, – kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Kai pasaulyje drastiškai kyla energijos kainos, prezidentas G. Nausėda interviu „Žinių radijui“ praėjusią savaitę kalbėjo, ko Lietuvai reikia.
„Svarstyti, diskutuoti apie, pavyzdžiui, nedidelio pajėgumo branduolines jėgaines, na, tai daro tikrai nemažai net ir mūsų kaimynių“, – tikino šalies vadovas G. Nausėda.
„Pigūs, saugūs, maži branduoliniai reaktoriai, kurie skamba tikrai labai neblogai, bet jų nėra“, – kalbėjo Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.
Dar bent dešimt metų mažų branduolinių reaktorių rinkoje nebus.
„Gali pasirodyti tik po 2030 metų. Apie 2033 metus tos technologijos, gali būti, kad bus licencijuojamos ir parduodamos“, – tikino energetikos ministras.
Keičiasi ir ES požiūris
Yra sakančių, kad vien tai, jog vėl yra kalbama apie branduolines technologijas, kenkia stringančiais atsinaujinančių išteklių plėtrai.
Čia gal daugiau problema yra žmonių požiūris į branduolinę energetiką.
„Kai mes pradedame šnekėti apie tai, mums atsiranda pagunda, ypač politikams, valdininkams, kad gal ir nereikia čia labai persistengti su dabartinėmis technologijomis. Ir gal nieko čia tokio, kad mes stringame su ta vėjo energetika, arba su saulės elektrinėmis“, – sakė Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas M. Nagevičius.
Keičiasi ir Europos Sąjungos (ES) požiūris. Yra siūlymų branduolinę energetiką prilyginti žaliajai.
„Dujų infrastruktūra dar dešimt metų yra laikoma žalia. O branduolinė – dar dvidešimt metų“, – sakė M. Nagevičius.
Anot VDU rektoriaus J. Augučio, tai galima suprasti ir kaip ES pripažinimą, kad bent jau kol kas atsinaujinančių išteklių nepakanka pasiekti ambicingus klimato tikslus.
„Juos pasiekti nėra taip paprasta, kaip pasakyti ar parašyti vienoje ar kitoje deklaracijoje“, – sakė VDU rektorius.
O anot energetikos ministro D. Kreivio, po dešimtmečio elektros poreikis drastiškai išaugs.
„Naftos produktai, benzinas, dyzelinas ar dujos – ateityje viskas taps elektra. Tai elektros poreikis augs dramatiškai. Ir tam dramatiškai išaugusiam elektros poreikiui patenkinti mums reikės po 2030 metų galvoti ir apie branduolinę energetiką“, – sakė ministras.
S. Buzaitės / BNS nuotr.
Benziną, dyzeliną keičia ir vandenilis. Bet ir jo gamybai reikia elektros. Kol kas sunku prognozuoti, ar mažų branduolinių jėgainių elektra būtų pigi.
„Suprantama, kodėl yra statomos didelės atominės elektrinės. Todėl, kad statant mažas, vienos kilovatvalandės kaina neišvengiamai būtų aukštesnė“, – sakė VDU rektorius.
Netgi mažos branduolinės jėgainės sunkiai įsivaizduojamos be daugumos visuomenės paramos.
„Tiesiog kviečiu neprarasti fokuso į tai, ką mums reikia padaryti dabar“, – kalbėjo M. Nagevičius.
„Tos technologijos, be abejo, yra labai patobulėjusios ir jos gali būti jau panaudojamos. Čia gal daugiau problema yra žmonių požiūris į branduolinę energetiką“, – teigė J. Augutis.
„Tai nėra turbūt tie patys reaktoriai, dėl kurių mes referendume balsavome. Tai yra visai kitos technologijos, bet diskusija yra reikalinga“, – sakė energetikos ministras.
2012 metais Lietuva referendumu nusprendė, kad nereikia naujos Visagino atominės elektrinės. Pagal planą ji jau būtų veikusi planuota elektros kaina du kartus mažesne, nei mokame dabar.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Lietuvą atvyksta Taivano užsienio reikalų ministras10
Į Lietuvą su delegacija atvyksta Taivano užsienio reikalų ministras Lin Chia-lungas (Lin Čia-lungas). ...
-
Apie „Teltonikos“ skandalą: turime išsiaiškinti mūsų herojus, stabdžiusius projektą20
Didžiausias smūgis Lietuvos ekonomikai – taip vertinama bendrovės „Teltonika“ įkūrėjo Arvydo Paukščio žina, kad nebebus statoma Taivano puslaidininkių lustų gamykla. Lietuva praranda 3,5 mlrd. eurų investicijas. Nebus sukurt...
-
Potencialia ministre įvardijama I. Ruginienė: keturių darbo dienų savaitė – neišvengiama (interviu)13
Potencialia naująja socialinės apsaugos ir darbo ministre įvardijama Seimo narė Inga Ruginienė tvirtina, kad pokyčiai pensijų kaupimo sistemoje yra vienas iš esminių darbų, kuriuos reikės įgyvendinti naujoje parlamento kadencijoje. Ji tikina,...
-
Nauji svarstymai: elektra kai kam gal atpigti4
Nauja valdžia vėl nori leisti elektros rinkėjams rinktis visuomeninį tiekėją, bet ne visiems. Kandidatas į energetikos ministrus teigia, kad dabar susidaro paradoksali situacija, kai didžioji dalis vartotojų tiekėjui „Ignitis“ moka didesn...
-
Nuo kitų metų didės baudos už savavališką statybą2
Nuo kitų metų didės baudos už naujų statinių savavališką statybą. ...
-
Europos Komisija paskelbė prognozę Lietuvai9
Penktadienį Europos Komisija (EK) paskelbė 2024 m. rudens ekonominę prognozę. Anot EK atstovybės Lietuvoje vadovo Mariaus Vaščegos, Lietuvai ji – palanki. ...
-
EK gerina 2024–2025 metų Lietuvos ekonomikos augimo prognozę
Europos Komisija (EK) gerina šių metų Lietuvos ekonomikos augimo prognozę iki 2,2 proc., o kitų metų – iki 3 procentų. ...
-
Ar verta investuoti į trečiąją pensijų pakopą?1
Trečios pensijų pakopos sutarčių skaičiuojama apie 140 tūkstančių. „Finansai paprastai“ autorius Martynas Kairys ir investicijų ekspertas Audrius Šilgalis paaiškino, ar verta rinktis šį investavimo būdą. ...
-
KPPAR konferencijoje „Finansai 2024“ – žvilgsnis į geopolitiką ir strategijas
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) surengė jau šeštą konferenciją, skirtą finansininkams. Šį kartą dėmesys krypo į geopolitikos iššūkius, technologijų reikšmę ir strategijas, kaip verslams ve...
-
VERT patvirtino antrojo vėjo parko aukciono Baltijos jūroje sąlygas
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino kitą savaitę skelbiamo antrojo 700 megavatų (MW) galios jūrinio vėjo parko konkurso sąlygas. ...