Pakaunės laukuose – pavasario darbymetis

Kauno rajono ūkininkai praėjusią savaitę itin dažnai žvalgėsi į dangų. Laukė, kada liausis lietus, pradžius laukai, žiemkenčius bus galima purkšti, tręšti. Kiti skaičiavo žiemos sukeltus nuostolius.

Dalis pasėlių iššalo

"Patręšėm 220 ha žieminių kviečių, nupurškėm juos nuo piktžolių, rapsą žieminį patręšėm dviejų rūšių trąšom, nupurškėm boru, mineralais, vitaminais, pasėjom 30 ha cukrinių runkelių, nupurškėm", – prieš keletą dienų pasakojo Babtų ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius.

"Laukiam, kada galėsim purkšti. Praėjusi savaitė tam buvo nepalanki. Dvi dienas vėjai pūtė, paskui lijo. Dabar laukiam šilumos. Purkšti galima tada, kai vidutinė paros temperatūra dvi paras iš eilės yra ne žemesnė kaip dešimt laipsnių šilumos. Šią savaitę jau žada atšilt, prasidės žemės dirbimas, sėja. Žodžiu, visi pavasario darbai", – planavo Vilkijos apylinkių ūkininkas Jonas Žotkevičius.

Nors žiemos šiemet tarsi ir nebuvo, besniegis šaltis jam, kaip ir kai kuriems kitiems rajono ūkininkams, pridarė nuostolių. J.Žotkevičiaus laukuose iššalo 150 ha žieminio rapso, tai yra daugiau kaip du trečdaliai rapsais užsėto ploto. "Iššalo pavasarį, kovo mėnesį, kai nebuvo sniego, tačiau šalo. Bet ką kita pasėti tuose laukuose kainuos apie 300–400 eurų už ha. Nes reikia nupurkšt, sunaikint likučius, žemę išdirbt gerai, reikia sėklą pirkt, sėt – viskas kainuoja. Be to, dar minusas su derlium išeina, – skaičiavo ūkininkas. – Jei žieminio rapso prikuliam 4 t iš ha, tai vasarinio – geriausiu atveju 3 t. O rapso 1 t kainuoja 340–350 eurų. Palyginkime – kviečių 1 t nesiekia 150 eurų. Kviečių prikuliam daugiau nei rapso, bet niekada nežinai, koks bus pavasaris, kokia vasara. O ką iš rudens pasėji – gali tikėtis žymiai geresnio derliaus. Čia minusas tas, kad šalčiai dalį pasėlių sunaikina."

Ūkininkas skaičiuoja, kad 1 ha iššalusio žieminio rapso atneš 500 eurų nuostolį. J.Žotkevičius augina ir kviečius, pupas. Rapsas sudaro trečdalį visų pasėlių.

Grūdų saugoti nevertėjo

Pašnekovas skaičiuoja, kad žiema išdaigų iškrečia kas antri metai. "Prieš 5–6 metus dvejus metus iš eilės visi žieminiai pasėliai 100 proc. buvo iššalę. Tušti laukai liko", – sunkius metus prisiminė ūkininkas. Tačiau pasėlių žiemą ūkininkas nedraudžia: "Seniau drausdavau, o dabar abejoju, ar apsimoka. Seniau išmokos būdavo geros. Bet po to, kai keletą metų iš eilės labai daug pasėlių iššalo, vienintelė pasėlius draudžianti firma pakeitė tarifus: įmokas padidino, o išmokas sumažino."

J.Žotkevičius pastebėjo, kad tokių didelių problemų kaip pienininkai, augalininkai neturi. "Grūdai – ne pienas, greitai nesuges. Jie gali stovėt ir metus, kol parduosi. Tik tiek, kad pasaulinės grūdų kainos yra labai smarkiai nukritusios. Tokios žemos supirkimo kainos neprisimenu, kada yra buvusios. Dabar jau aišku, kad kviečius labiau apsimokėjo parduoti rudenį. Tada buvo galima gauti po 160–170 eurų už toną, o dabar – tik 115–120 eurų", – pasak ūkininko, bent dalį per žiemą saugotų grūdų teks parduoti šia kaina, nelaukiant rudens, nes reikia apyvartinių lėšų.

Ruošiasi sėjai

"Mano žieminiai kviečiai peržiemojo palyginti gerai, neiššalo. Javai jau per dešimt centimetrų išaugę, sužaliavę. Juos jau patręšėm azotinėm trąšom. Dabar laukiam šilumos. Pavasaris ankstyvas, bet šilumos dar trūksta, – pastebėjo Alšėnų seniūnijos ūkininkas Kęstutis Bružikas. – Dabar ruošiam techniką ir ruošiamės vasarinių kultūrų sėjai. Kas žirnius augina – lengvose žemėse jau sėja. Aš jų šiemet neturėsiu turbūt. Pupas sėsiu, bet joms dar truputį per šalta – reikia, kad nebūtų šalta ir drėgna žemė."

Anksčiau auginęs bulves, svogūnus, daugiametes žoles, rapsą, dabar ūkininkas augina javus – žieminius ir vasarinius kviečius, miežius, – ir pupas. "Rapso nebeauginu – kainos nuvažiavo žemyn. Su žieminiu rapsu, kadangi jis, esant gerai žiemai, duoda didesnį derlių, dar gal į tą kainą šiaip taip su savikaina tilptum. Bet kai dabar naftos kaina taip nuvažiavus žemyn – juk didelė dalis rapsų aliejaus naudojama naftos produktams – ir rapsas atpigo, ir mes jo nebesėjam. O vasarinio rapso išvis neapsimoka augint. Nors sėjomainos požiūriu rapsas yra gerai. Bet aš sėjomainai esu įsivedęs pupas, grikius", – pasakojo ūkininkas.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių