Kūrinio vagystė – norma

Rašytojai ginasi patys

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) direktorius Jonas Liniauskas tvirtina, kad plagiato atveju tekstų ar fotografijų autoriai turėtų kreiptis į teismą. Nes rašytojai LATGA neperdavė savo turtinių teisių, kaip yra padarę muzikantai, dainų autoriai.

Taigi autoriaus santykis su leidėju ir teisių perdavimas yra tik jo bei leidėjo reikalas.

"Mes rašytojams mokame tik už knygų panaudą bibliotekose, gavę statistiką, kiek kartų buvo skaityta knyga. Tuos pinigus iš valstybės biudžeto perveda Kultūros ministerija, o mūsų asociacija juos paskirsto. Mes surenkame pinigus ir išdaliname autoriams už kūrinių kopijavimą popieriniu būdu", – tvirtino J.Liniauskas.

Net norint publikuoti naujos Nidos bažnyčios fotografiją, reikia kreiptis į LATGA, gauti licenciją, už tai bus sumokėta architektui, kuris statė tą bažnyčią.

Taip esą yra su visais naujesniais žymiais architektūriniais kūriniais, kurie naudojami reklamai ar kokiam kitam tikslui.

"Rašytojai, kurie nukentėjo nuo plagiato, turi kreiptis į advokatą, kreiptis į teismą, įrodyti vagystę ir išsireikalauti pageidaujamą sumą iš plagiatoriaus", – teigė J.Liniauskas.

Situacija varo į neviltį

Anot teisininkų, autorinių teisių bylos yra pačios "slidžiausios".

Ne taip seniai Lietuvoje pešėsi dvi leidyklos dėl vienos knygos. Viena jų pakeitė knygos pavadinimą, kita užginčijo.
Paaiškėjo, kad pasipiktinusios leidyklos licencija tai knygai pasibaigusi. Ją įsigijo kita leidykla, pasamdė kitą vertėją, tas kitaip išvertė.

"Patys dažniausi atvejai, kai, neatsiklausę autorių, kažkokie veikėjai plagijuoja ir platina jų tekstus. Kūrinio panaudojimas be autoriaus sutikimo yra pirmas pažeidimas. Pirmiausia reikia tartis su autoriumi dėl atlygio, ar tai būtų keli eilėraščio posmeliai, ar kitokio kūrinio pastraipa. Juk kai kurie autoriai gali nesutikti, kad tame leidinyje būtų jų pavardė ar kūryba", – pastebėjo J.Liniauskas.

Nors LATGA vadovas mano, kad situacija turėtų būti pakeista per artimiausius penkerius metus, tačiau iki šiol Lietuvoje apie autorių teises ar intelektinę nuosavybę jokių užuominų nėra ne tik mokyklos programoje, bet ir Dailės akademijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Žinanti

Žinanti portretas
Jau tik Demereckui ir kalbėt apie vagystes. Įdomu, kaip jis atsidėkoja žmonėms iš kurių iškaulija senas nuotraukas, negatyvus ir t.t. Juk tas talentingas menininkas įdeda gautas nuotraukas ar atvirukus į albumus, kuriuos vėliau nepigiai parduoda. O tiems žmogeliams ar kas nukrenta. Taigi jis pats taip elgiasi, kaip jo smerkiami vagys- tai kam taip rėkti.

LTU-LVA

LTU-LVA portretas
Jūs kokį "Lietų" įsijunkit, pamatysit kiek ten "lietuviškų" dainų skamba, jų tikriems autoriams ir atlikėjams nežinant, negirdint.

pagarba

pagarba portretas
Skaudi tiesa. Reiktų vagis viešinti. Sėkmės talentingam menininkui K. Demereckui.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių